Els bolets de les escoles públiques

Des del curs 2007-2008, el Consorci d’Ensenyament obliga a centres públics a crear grups extraordinaris a P3: els anomenats “bolets”.
Aquestes línies extra de P3 que les escoles “seleccionades” han d’acollir obligatòriament, són un intent d’encarrilar la creixent demanda de places públiques al nostre districte durant els darrers anys.
Malauradament, aquesta mesura, que segons el Consorci havia de ser excepcional, s’està utilitzant gairebé cada any, amb el perill que la massificació a les escoles comporta.

Les conseqüències dels “bolets” són, entre d’altres:
-pèrdua d’aules d’especialitat (música, anglès, plàstica…)
-sobresaturació dels patis
-utilització d’espais poc adequats perquè funcionin com a aules (amb ventilació deficient, manca de llum, dificultat d’accés)
-reordenació forçada dels espais, etc.

Aquest any la loteria dels “bolets” ha tocat a les escoles Ramon Llull, Fructuós Gelabert, Tabor i Llorers i encara estem pendents d’un possible cinquè centre afectat.

És per aquest motiu que el proper divendres dia 6 de maig hi ha convocada una gran marxa fins la plaça Sant Jaume on es farà una concentració a les 18:00 i es llegirà un manifest a favor d’una escola pública i de qualitat.

La nostra escola forma part de la Xarxa d’AMPA i AFA de l’Eixample. La Xarxa fa uns anys que mira de fer front comú en defensa de l’educació pública de qualitat. Per això, encara que a la nostra escola no ens pugui tocar mai cap “bolet” a causa de la manca d’espai, ens solidaritzem plenament amb les escoles afectades, aquest i altres anys.

A continuació podeu llegir el comunicat dels qui es reuniren amb el consorci, on conviden a totes les ampes de l’Eixample a participar a la reivindicació:

Les Ampes del Eixample Dret de les Escoles Tabor, Ramon Llull i Fructuós Gelabert ens vam reunir ahir davant l’anunci dels ‘bolets’ que hauran de patir el proper curs i vam acordar el següent:
1.- Que aquesta situació responia a una endèmica planificació deficient per part del Consorci i a una manca de recursos i inversions en l’escola pública.
2.- Que calia manifestar la nostra disconformitat i fer actes de protesta contra aquest decisió, però que també calia deixar clar la unitat de la xarxa d’escoles públiques en les seves reivindicacions.
3.- Que ens beneficiava més organitzar un acte de tipus festiu-reivindicatiu que merament de protesta (com tallar la Diagonal) i per això vam pensar en convocar una gran marxa festiva-reivindicativa, el proper divendres dia 6, fins la plaça Sant Jaume, on faríem una concentració a les 18.00 h, amb algun acte i la lectura d’un manifest, en favor d’una escola pública i de qualitat.
4.- Que creiem que havia de ser un acte unitari i per això us volíem convidar a participar a totes les ampes de l’Eixample i a totes les famílies afectades.

No podem faltar-hi!

Cliqueu la icona per descarregar el manifest.

 

 

Cookies

Aquest web utilitza "cookies" per millorar l'experiència de navegació i per recopilar dades estadístiques únicament. Si segueixes navegant entendrem que ho acceptes. Per a més informació, llegeix la nostra política de cookies

ACEPTAR
Aviso de cookies